Installér hjælpen lokalt fra det offentlige websted

Hvis du har en internetforbindelse, kan du bruge opdateringsfunktionen til lokal hjælp til at installere hjælpen på din computer fra et eksternt IBM-informationscenter.

Inden du begynder

Den opgave udføres typisk på en computer, hvor produktet er installeret. Hvis du er ved at installere hjælpen på en intranetserver, hvor produktet ikke er installeret, skal du først implementere hjælpesystemets infrastruktur på den pågældende server. Derefter kan du installere den lokale hjælp.

Tip: Nogle produkter installerer automatisk hjælpen, når du starter produktet for første gang. Hvis dit produkt gør det, skal du ikke udføre denne opgave. Hvis du ikke har en internetforbindelse, når hjælpen forsøges installeret, åbnes et vindue, hvor du kan vælge mellem at:
  • Arbejde offline: Ingen hjælp installeres, og du kan fortsætte med at arbejde med produktet uden at foretage dig noget, hvad hjælpesystemet angår.
  • Åbne opdateringsfunktionen til lokal hjælp: Du kan downloade en arkivfil på en computer, der har internetadgang, og bruge opgaven Installér hjælpen lokalt fra en arkivfil til at installere hjælpen ved hjælp af opdateringsfunktionen til lokal hjælp.

Om denne opgave

Denne opgave kan bruges til at installere hjælpen på din computer eller på en server. Du kan bruge opdateringsfunktionen til lokal hjælp til at installere hjælpen lokalt på din computer fra et eksternt informationscenter som i følgende grafik.
Illustrationen viser, hvordan du kan installere hjælpen lokalt på din computer fra et eksternt informationscenter.

Fremgangsmåde

  1. Når produktet er åbnet, skal du klikke på Hjælp > Opdatér lokal hjælp.
    Bemærk: Du kan også åbne opdateringsfunktionen til lokal hjælp ved at åbne følgende URL til en side i Administration af Hjælp i en browser: http://server:port/help/updater/admin.jsp. Vælg derefter fanen Opdatér hjælpeindhold.
  2. Udvid det produkt, som du vil installere det indhold for, på listen over websteder.
  3. Vælg de faciliteter til hjælp fra listen, som du vil installere, og klik på Installér.
  4. Når installationen er afsluttet, kan du åbne hjælpen i produktet ved at klikke på Hjælp > Hjælp - indhold.

Resultater

Den valgte hjælp er installere og tilgængelig fra dit produkt.

Hvis du har downloadet indhold fra et eksternt websted, bliver dette websted tilføjet til listen over foretrukne websteder. Du kan filtrere listen Tilgængeligt indhold, så den kun viser foretrukne websteder.

Næste trin

Hvis du har downloadet hjælpen til en server eller din computer:
  • Du kan vælge at aktivere automatiske opdateringer. Som standard er indstillingen Automatiske opdateringer ikke valgt i Lokal hjælp - opdateringsfunktion. Hvis du vælger indstillingen Automatiske opdateringer, modtager du opdateret indhold fra Hjælp-opdateringswebstedet (ibm.com) og webstederne på listen over foretrukne websteder, når hjælpearkivfilen genstartes, og der findes en internetforbindelse. Hvis du vælger ikke at markere afkrydsningsfeltet Automatiske opdateringer, kan du opdatere indholdet manuelt.
Hvis du downloadede hjælpen til en server:
  • Giv brugerne oplysninger om server, port og sti til hjælpesystemet, der skal angives på siden Help System Configuration i IBM Installation Manager. Sørg for, at den server, du angiver, ikke er localhost.
    Eksempel: http://server.ibm.com:8080/help/index.jsp
    • Server: server.ibm.com
    • Port: 8080
    • Sti: /help

Feedback