Ohjesisällön lataus ilman Internet-yhteyttä

Jos sinun on käytettävä ohjesisältöä tietokoneessa, jossa ei ole käytettävissä Internet-yhteyttä, voit asentaa ohjesisällön tiedostosta, jonka voit ladata toisella tietokoneella IBM® Local Help System Updater -sivustosta. Lataa ohjetiedosto ensin tietokoneeseen, jossa on Internet-yhteys käytettävissä, ja kopioi tiedosto tietokoneeseen, jossa ei ole Internet-yhteyttä käytettävissä.

Toimintaohjeet

  1. Lataa haluamasi tuotteen pakattu ohjesisältötiedosto ohjeen lataussivustosta tietokoneeseen, jossa on käytettävissä Internet-yhteys, siirtymällä lataussivustoon osoitteeseen http://download.boulder.ibm.com/ibmdl/pub/software/rationalsdp/documentation/updatesites/. Tiedoston muoto on seuraava: prod_coden.n_updateSite.zip, jossa prod_code on tuotekoodi ja n.n versionumero.
  2. Kopioi tiedosto tietokoneeseen, johon tuote on asennettu, ja pura tiedosto.
  3. Avaa tuotteen ohjetoiminto ja valitse Ohje > Paikallisen ohjeen päivitystoiminto. Päivityssivusto avautuu.
  4. Valitse Käytettävissä oleva sisältö -ruudussa Lisää(+) ja määritä vaiheessa 2 purkamasi site\site.xml-tiedoston sijainti. Jos esimerkiksi olet purkanut tiedostot hakemistoon c:\myHelp, kirjoita c:\myHelp\site\site.xml. Napsauta OK-painiketta.
  5. Valitse vaiheessa 4 lisäämäsi sivusto Käytettävissä oleva sisältö -luettelosta ja valitse Asenna. Ohjesisältö asennetaan. Tilanneilmaisin näyttää asennuksen tilan.
  6. Kun asennus on valmis, avaa ohje tuotteessa valitsemalla Ohje > Ohjeen sisältö.

Tulokset

Valitsemasi ohje asennetaan tietokoneeseen.

Feedback