Brug administrationswidgetterne til at vise og administrere alle distribuerede SCA-moduler i en celle.
Påkrævet sikkerhedsrolle for denne opgave: Hvis administrativ sikkerhed er aktiveret, skal du være logget på med en administrativ rolle (Administrator, Configurator, Operator, Monitor, AdminsecurityManager, Deployer eller icsadmins) for at kunne se og administrere moduler.
For hvert modul i cellen kan du se en liste over de artefakter, der er knyttet til det i widgetten Modulbrowser, herunder serviceeksporter, serviceimporter, egenskaber, politikker og servicekontrolpunkter. Hvis du bruger IBM® Process Server, kan du også se BPEL-processer, personopgaver, forretningsregler, forretningstilstandsmaskiner, virksomhedskalendere og sikkerhedsroller for modulet.
Den relaterede Moduladministration-widget viser en grafisk repræsentation af modulserviceeksporter og -serviceimporter og giver administrativ adgang til modulartefakter.
Sådan søger du efter et modul og undersøger dets detaljer.