Colecţia de module SCA

Folosiţi această pagină pentru a vizualiza modulele Service Component Architecture (SCA) instalate, aplicaţiile lor asociate şi orice context de aplicaţie de proces. Modulele SCA încapsulează serviciile Advanced Integration,, astfel încât să puteţi aduce modificări serviciilor fără a afecta utilizatorii serviciului. Pentru a folosi serviciile modulelor SCA, porniţi aplicaţia asociată.

Pentru a vizualiza această pagină de consolă administrativă, apăsaţi pe Aplicaţii > Module SCA.

Important: Unele module SCA sunt asociate cu o aplicaţie de proces; ele furnizează funcţionalităţi ale serviciului Advanced Integration pentru acea aplicaţie de proces. Dacă un modul SCA este asociat cu o aplicaţie de proces, nu folosiţi această pagină din consola administrativă pentru a gestiona starea sa. Folosiţi în loc Process Admin Console. Starea oricărui modul SCA dintr-o aplicaţie de proces este gestionată ca parte a stării globale a aplicaţiei de proces din cadrul Process Admin Console.

Pentru a acţiona asupra unuia sau a mai multor articole listate, selectaţi casetele de bifare de lângă numele articolelor asupra cărora doriţi să acţionaţi, apoi folosiţi butoanele oferite. Casetele de bifare sunt pentru aplicaţia asociată cu fiecare modul SCA. Pentru a porni un modul SCA, porniţi aplicaţia asociată.

Pentru a răsfoi sau modifica proprietăţile unui articol listat, selectaţi-i numele din listă.

Pentru modificarea intrărilor care sunt listate sau pentru modificarea informaţiilor care sunt afişate pentru intrările din listă, folosiţi setările din Filtru.

Proprietăţile generale

Pagina colecţie de Module SCA afişează următoarele proprietăţi generale pentru modulele SCA:
Modulul
Specifică numele scurt al modulului urmat de un identificator de celulă. Identificatorul de celulă opţional identifică în mod unic modulul SCA din celulă. Dacă modulul SCA este versionat, câmpul Versiune afişează informaţiile corespunzătoare despre versiune.
Instantaneul sau versiunea
Dacă modulul SCA este parte a aplicaţiei de proces, această coloană specifică instantaneul care conţine modulul (de exemplu, 6.0-BillingDispute Snapshot (6.0BDS)).

Altfel, se specifică numărul versiunii modulului SCA (de exemplu, 1.0.2). Dacă modulul nu este versionat, această coloană este goală.

Aplicaţia de proces
Specifică aplicaţia de proces sau trusa de unelte care conţine modulul şi include numele de afişare şi acronimul (de exemplu, BillingDispute (BILLDISP)). Dacă acest modul este asociat cu o aplicaţie de proces, folosiţi Process Admin Console pentru a-i gestiona starea.
Aplicaţia
Specifică numele aplicaţiei de întreprindere.
Starea
Specifică starea de execuţie curentă a aplicaţiei.
Stare Descriere
Pornit Aplicaţia rulează.
Parţial pornit Aplicaţia este în procesul de trecere de la starea Oprit la starea Pornit. Aplicaţia a început să ruleze, dar nu funcţionează încă complet.
Oprit Aplicaţia nu rulează.
Parţial oprit Aplicaţia este în procesul de trecere de la starea Pornit la starea Oprit. Aplicaţia nu a încetat încă să ruleze.
Indisponibil Starea nu poate fi determinată. O aplicaţie aflată în starea indisponibil ar putea rula, dar ar putea avea starea indisponibil deoarece serverul pe care rulează consola administrativă nu poate să comunice cu serverul pe care rulează aplicaţia.
Nu se aplică Aplicaţia nu oferă informaţii despre starea sa, dacă rulează sau nu.

Butoanele

Pagina Colecţie de module SCA are următoarele butoane:
Pornire
Apăsaţi pe acest buton pentru a porni aplicaţia pentru modulul SCA selectat. Acest lucru face serviciile Advanced Integration ale modulului disponibile pentru solicitanţi.
Oprire
Apăsaţi pe acest buton pentru a opri aplicaţia pentru modulul SCA selectat. Acest lucru face serviciile Advanced Integration ale modulului indisponibile pentru solicitanţi.
Instalare
Pentru a implementa un modul SCA, faceţi clic pe acest buton.
Dezinstalare
Pentru a dezimplementa un modul SCA, faceţi clic pe acest buton.

Legăturile marcate (online) necesită acces la Internet.

Verificaţi actualizări ale acestui subiect. (online)