Moduulin kokoonpano -widget-objekti esittää visuaalisesti moduulin määrittämät ja kutsumat palvelut.
Sen avulla voit nähdä tietoja moduulista sekä sen tilasta ja mahdollisista määritysongelmista tai epäonnistuneista tapahtumista.
Moduulin kokoonpano -widget-objekti on vuorovaikutuksessa Moduulin selain- ja Moduulin hallinta -widget-objektin kanssa.
Voit toteuttaa seuraavat toimet tässä widget-objektissa:
- Tarkastele moduulin palvelujen ja muihin palvelumoduuleihin johtavien yhteyksien graafista esitystä (kaaviota). Jos moduuli on versioitu, widget-objekti sisältää moduulin versiotiedot ja yksilölliset solun tunnustiedot.
- Muuta kaavion kokoa käyttämällä widget-objektin vasemmalla puolella olevaa zoomauksen liukusäädinpalkkia.
- Saat lisätietoja kaavion kohteesta napsauttamalla sitä. Widget-objekti tuo tiedot näkyviin uuteen ikkunaan. Sulje ikkuna ja palaa kaavioon napsauttamalla OK-painiketta.
- Napsauta kaavion SCA (Service Component Architecture) -palvelua, jos haluat nähdä sen tiedot. Moduulin kokoonpano -widget-objekti päivittyy valitun moduulin kaaviolla.
- Selvitä, onko moduulissa epäonnistuneita tapahtumia. Epäonnistuneiden tapahtumien kokonaismäärä näkyy widget-objektissa moduulikaavion alla.
- Kerää moduulin ja sen palvelujen vientien ja tuontien tilatiedot. Widget-objekti käyttää selaimen Taulukko 1 kuvakkeita moduulin ja sen palvelujen tilan ilmaisemisessa. Lisäksi ongelmalliset sidonnat (kuten sidonnat moduuleihin, joita ei ole otettu käyttöön) näkyvät ohuina viivoina. Jos viitattu moduuli on pysäytetty tai se ei ole käytettävissä, sen kuvake ei ole käytettävissä kaaviossa.
Taulukko 1. TilailmaisimetKuvake |
Tila |
|
Ajossa |
|
Lopetettu |
|
Ei käytettävissä |
|
Osittain aloitettu
|
|
Osittain lopetettu
|
|
Lataus on meneillään
Lataus on meneillään on siirtymätila, joka näkyy, kun tietoja ladataan, ja korvautuu todellisella tilalla, kun tiedot ovat käytettävissä.
|