Konfigurér widgetten Procesoplysninger

Brug konfigurationen af Procesoplysninger til at angive det indhold, som brugere af widgetten ser, de handlinger, de kan udføre, og det skærmbillede, der vises, når widgetten åbnes.

Inden du begynder

Du skal være ejer eller editor af siden for at kunne konfigurere denne widget.
Hvis du vil aktivere et drill-down-scenarie fra en procesforekomst til procesoplysningerne og de opgaver, der er knyttet til procesforekomsten, skal du oprette ledningsnet til widgetten Procesoplysninger på følgende måde:
  • Opret ledningsnet fra widgetten Processer (hændelsen com.ibm.widget.ActionRequested) til widgetten Procesoplysninger (hændelsen com.ibm.widget.Open)
  • Opret ledningsnet fra widgetten Procesoplysninger (hændelsen com.ibm.widget.TabChanged) til widgetten Opgaver (hændelsen com.ibm.widget.Filter)
  • Opret ledningsnet fra widgetten Opgaver (hændelsen com.ibm.widget.ActionRequested) til widgetten Procesoplysninger (hændelsen com.ibm.widget.Open)

Om denne opgave

Hvis du vil konfigurere denne widget, skal du åbne widgetmenuen og vælge Redigér indstillinger. Hvis redigeringsindstillingen ikke er tilgængelig, har du ikke tilladelse til at konfigurere widgetten. Der er følgende konfigurationsindstillinger. Hvis du bruger Procesportal på en iPad, kan du muligvis ikke udføre alle konfigurationshandlinger.