Konfigurera widgeten Uppgifter i IBM Process Portal-området så att du kan använda den i stället för widgetarna Mina uppgifter, Tillgängliga uppgifter och Uppgifter som jag skapat.
Den här uppgiften
Utför följande steg för alla sidor i
IBM Process Portal-området som har avvecklade widgetar.
Arbetsordning
- Öppna Widget Wiring Editor och kontrollera och anteckna eventuella kopplingar från och till den avvecklade widgeten.
- Kontrollera och anteckna konfigurationsalternativen för den avvecklade widgeten.
- Ta bort widgeten från Business Space-sidan.
- Lägg till widgeten Uppgifter på samma plats på sidan.
- Konfigurera Uppgifter så att den överensstämmer med konfigurationen för den avvecklade widgeten. Se till att du väljer de egenskaper du vill kunna filtrera eller sortera efter.
- Konfigurera användarinteraktionen så att den överensstämmer med den avvecklade widgeten enligt följande:
- om du vill ersätta widgeten Mina uppgifter väljer du Arbeta med uppgifter
- om du vill ersätta widgeten Tillgängliga uppgifter väljer du Bedöm tillgängliga uppgifter
- om du vill ersätta widgeten Uppgifter jag har skapat väljer du Kontrollera status för uppgifter
- Lägg till explicita kopplingar så att de överensstämmer med de tidigare kopplingarna.
- Om du vill kan du lägga uppdatera listan genom att lägga till explicita kopplingar som motsvarar det användarläget som har uppstått på grund av användarinteraktion i widgeten Uppgiftsinformation.
- Lägg till explicita kopplingar som överensstämmer med de tidigare kopplingarna för följande inkommande händelser i den avvecklade widgeten till händelsen com.ibm.widget.Refresh i widgeten Uppgifter:
- com.ibm.task.TaskCreated
- com.ibm.task.TaskActivated
- com.ibm.task.TaskClaimed
- com.ibm.task.TaskReleased
- com.ibm.task.TaskCompleted
- com.ibm.task.TaskDelegated
- com.ibm.task.TaskTerminated
- com.ibm.task.TaskDeleted
- Om du vill lägger du till explicita kopplingar för att framhäva uppgiften i den lista som fokus är på i widgeten Uppgiftsinformation eller Processinformation genom att göra följande:
- Koppla händelsen com.ibm.widget.TabChanged i widgeten Uppgiftsinformation till händelsen com.ibm.widget.Highlight i widgeten Uppgifter.
- Koppla händelsen com.ibm.widget.FocusChanged i widgeten Processinformation till händelsen com.ibm.widget.Highlight i widgeten Uppgifter.