Mallen Lösningsadministration

Du kan använda mallen Lösningsadministration till att skapa ett affärsområde som du kan använda till att visa och administrera modulerna i lösningen.

Med hjälp av mallen skapar du ett område med tre sidor. På varje sida finns det en eller flera widgetar från IBM® Process Server och WebSphere Enterprise Service Bus. I följande tabell beskrivs sidorna i mallen och widgeten eller widgetarna på sidan.
Sidnamn Widgetnamn Beskrivning
Modulbläddrare Modulbläddrare

Moduladministration

Med widgetarna på den här sidan kan du visa en lista med alla SCA-moduler (Service Component Architecture) som är driftsatta i ett kluster och välja en modul som du vill ha mer information om eller administrera.

Affärskalendrar

Affärskalendrar Med widgeten på den här sidan kan du visa detaljer för tidtabeller och tidsintervall, som används till att definiera tillgänglig tid för dina affärsprogram.

Sidan Affärskalender och widgeten är endast tillgängliga för IBM Process Server.

Säkerhetsroller

Säkerhetsroller Med widgeten söker du efter och redigerar avbildningarna mellan användare och grupper till system- och modulroller (Ägare, Writer eller Läsare) för tidtabellerna i widgeten Affärskalendrar.

Sidan Säkerhetsroller och widgeten är endast tillgängliga för IBM Process Server.