Den här uppgiften
Användarna ser denna tillfälligt visade sida bara medan de är kvar i det aktuella området. Den tillfälliga sidan har ett orange streck överst på fliken så att användarna kan skilja den från de andra sidorna i området. En tillfällig sida fungerar i alla avseenden som en normal sida. Exempel: Om du är redigerare för sidan i dess överordnade affärsområde kan du redigera den tillfälliga sidan. Ändringarna som du gör gäller även för sidan i dess överordnade område.
Viktigt: Om du tar bort den tillfälliga sidan tar du även bort den från dess eget område. Om du vill redigera den tillfälliga sidan kan du skapa en dubblett av källsidan i stället. Du kan redigera dubblettsidan som du vill. Du kan fortfarande använda en Sidnavigering för att växla sida för användarna.
Sidnavigering öppnar sidan som svar på att ha mottagit en händelse via en koppling. Sidnavigering kan använda händelsens nyttolast till att överföra data som widgetarna på sidan kan visa. Exempel: Om Sidnavigering öppnar en sida där en användare uppdaterar en adress kan Sidnavigering överföra den gamla adressen för att fylla i adressfälten i förväg.
Och sedan då?
Även om den tillfälliga sidan stängs automatiskt när användaren lämnar eller uppdaterar området kan du också stänga den sidan genom att använda widgeten
Sidnavigering.